úvodlékařkontakt
 

ULTRAZVUK (SONOGRAFIE)

výrazně rozšiřuje možnosti rychlé a spolehlivé diagnostiky v interní medicíně a angiologii. Jedná se o ambulantně dobře dostupnou a bezpečnou vyšetřovací metodu (nezatěžuje zářením jako RTG), kterou lze v případě nutnosti opakovat, bez nebezpečí poškození pacienta a bez zvláštní přípravy. Pacienta nezatíží fyzicky ani časově. Ultrazvukem lze vyšetřovat většinu tělesných orgánů a tkání, které neobsahují vzduch (např. běžným ultrazvukovým přístrojem nelze vyšetřit žaludek a střevo).

V naší ambulanci nám pomáhá při vyšetření nemocí trávicího systému, močového a pohlavního systému, cévního systému krku horních končetin, břicha a dolních končetin, při vyšetření nemocí štítné žlázy a prsou u žen.

  • krk: štítná žláza, uzliny, cévy krku
    • štítná žláza: doplněk endokrinologického vyšetření k vyloučení ložisek-uzlů a zánětlivých procesů štítné žlázy.
    • uzliny: diagnostika zánětlivých a nádorových procesů
    • cévy: tepny – karotické a vertebrální (diagnostika uzávěru tepen aterosklerotickým procesem-riziko vzniku cévní mozkové příhody), diagnostika trombózy žilního systému krku a horních končetin při otocích horních končetin apod.
  • hrudník a břicho: zpřesňuje diagnostiku onemocnění břišní dutiny, jak trávicího traktu (játra, slinivka břišní, slezina), močového a pohlavního systému (ledviny, močový měchýř, pohlavní orgány), tak i břišních cévních struktur. Pohledem do dutiny hrudní můžeme odhalit např. výpotky (přítomnost tekutiny v dutině hrudní) při zánětlivých procesech (zánět plic), nebo srdečním selhání.
  • horní a dolní končetiny: vyšetření žil k vyloučení trombózy v hlubokém žilním systému zvl. na dolních končetinách, kde hrozí embolie do plic. Vyšetření tepen pro diagnostiku uzávěru tepen zvl. na dolních končetinách z důvodu pokročilé aterosklerózy a nebo embolizace do končetinových tepen
  • prsní žláza - mamoultrasonografie – šetrné screeningové vyšetření prsní žlázy a regionálních uzlin pro vyhledávání zánětlivých a nádorových procesů, nebo pro sledování po operaci prsů (operace pro nádor, po plastické operaci)

 

interna (vnitřní lékařství)
angiologie (ambulance pro cévní choroby)
ultrazvuk